Водорасли вместо риба!

Шон Луиз

Трови ли ни рибата?

Властите по цял свят препоръчват ограничаване консумацията на риба поради токсичност. Например Агенцията за стандарт на храните във Великобритания предупреждава, че е необходимо да се намали консумацията на риба, защото съдържа диоксини и полихлорирани бифенили (ПХБ). 

Тази агенция предупреждава предимно бременните и кърмещи жени, момичетата и нераждалите жени, както и децата да ограничат консумацията на риба. Диоксините са вид замърсител, който се намира в рибата. Те са вторични продукти на някои промишлени процеси и жилищни пожари. ПХБ са друг вид замърсители, които се използват предимно в производството на електрическото оборудване. Здравословните проблеми вследствие от консумацията на диоксини и ПХБ не се появяват веднага. Световната здравна организация също препоръчва ограничаване консумацията на риба заради живака, който е силно токсичен и също както диоксините и ПХБ, той се натрупва в организма. Не бихте пили замърсена вода, затова и не яжте замърсена риба.

Морето гъмжи от риба? Но не за дълго!

През 2006 г. проучване, направено от еколози и икономисти, водено от д-р Борис Уорм от университета Далхаузи в Халифакс, Нова Скотия, в сътрудничество с колеги от Обединеното Кралство, САЩ, Швеция и Панама, прогнозира, че до 2048 г. рибата в световните океани ще изчезне. Причината: риболов с мрежи, замърсяване, загуба на естествената среда и промяна в климата. „Бях шокиран и обезпокоен от това колко постоянни са тези тенденции – надминават всичките ни очаквания.” Заявява Уорм в съобщение за новините. „Това не е предсказание. Това се случва в момента”. Според изследователят д-р Никола Бомонт от Морската лаборатория в Примут, Великобритания „Ако биологичното разнообразие продължава да намалява, морската среда няма да е в състояние да устои на нашия начин на живот. Всъщност няма да поддържа живота ни изобщо.”, допълва Бомонт. Вече 29% от ядливите риби и морски дарове са намалели с 90% - този спад означава срив на риболова. Но проблемът не е просто, че няма да имаме блюда от морски дарове. Океанските видове филтрират токсините от водата. Те предпазват бреговата линия.

През 2010 г. Международният съюз за опазване на природата (МСОП) отчита, че 21% от всички видове риба, познати в света, се считат зазастрашени от изчезване, което представлява 1 851 вида риба.

През февруари Scientific American публикува статия, цитираща изследване, в което се казва, че броят на едрите морски хищници, като акула, риба тон и риба треска, е намалял с 66% през последните 100 години, 54% през последните 40 години. Според Вили Кристенсен от Центъра за рибарство в Университета на Британска Колумбия, прекомерният риболов на едри хищници вече е разрушил баланса в океаните, което може да доведе до изчезване на тези видове до 2050 г. Този дисбаланс би бил опасен и за по-дребните видове риби, оставяйки ги уязвими от болести. В резултат, масовото измиране може да доведе появата на огромни мъртви части в океана, неспособни да поддържат живот, поради липсата накислород.

През май 2011 МСОП изчисли, че 200 от 522 вида от европейските сладководни риби или 38%, са застрашени от изчезване, а 12 вече са изчезнали.

Това е много по-голяма заплаха, от тази, пред която са изправени бозайниците и птиците в Европа. Освен това над 40 вида морски риби, които в момента се откриват в Средиземно море, може да изчезнат през следващите няколко години. Червената риба тон, тъмния епинефелус, лаврака и мерлузата се считат за застрашени или скоро ще станат застрашени от изчезване на местно ниво, което се дължи на свръхулова им. Използването на риболовни линии, траулери и плаващи мрежи, означава, че стотици морски животни са заловени, което заплашва популацията на много видове акули, скатове и други риби, както и други морски животни, в това число и делфини, китове, морски костенурки и птици.

Правителствата и регулаторните органи изглежда се бавят при предприемането на действия и са неефективни в защитаването на рибата, но това не пречи на потребителите и бизнеса да предприемат преки действия. През май миналата година Selfridges, която се намира на улица Оксфорд в Лондон, спря продажбата на 70 застрашени вида риба и започна кампания „Без риба в моретата до 2050 г.” за повишаване осведомеността относно прекомерния риболов, както и че само 1% от океаните са защитени. Джонатан Байли, Председател на Зоологическото общество в Лондон, който си сътрудничи със Selfridges в тази кампания, заявява: „85% от риболовните райони са напълно или свръх експлоатирани и ако погледнем напред към 2050 г., ако продължават настоящите тенденции, вероятно всички по-големи риболовни компании ще фалират.

Някои супермаркети във Великобритания, като Tesco например, в момента предлагат по-разнообразни видове риба, за да се опитат да намалят търсенето на риба треска, която се превръща в застрашен вид. Има много защитници на околната среда, които предприемат и в момента кампании срещу яденето на риба.

Но за да сме здрави, трябва да ядем риба, нали?

Нека видим какво смята Дос Уинкъл – многоуважаван подводен фотограоф и природозащитник. Много от вас го познават от семинара на АкваСорс от миналия април. (Той е застъпник на яденето на водорасли, вместо на риба.)

„И европейските потребители все още вярват, че „рибата е здравословна”. Трябва да се яде риба! Здравословните аспекти на рибата се обясняват с това, че тя представлява животински протеин, богат на омега 3. Това изобщо не е вярно. Богатият запад консумира прекалено много животински протеин средно с 60% и прекалено малко растителен протеин. Ето защо трябва да се храним с по-малко риба или дори още по-добре – без риба.Това е много важно, особено когато рибата става все по-токсична с изхвърлянето в океана на все повече отровни вещества. Колкото по-мазна е рибата, толкова повече токсини абсорбира тя. По-голяма част от рибеното масло е предназначено за консумация от хората. Това се случва както пряко, така и косвено. Около 50% от цялото рибено масло, заедно с рибеното брашно, което се използва за изкуствено отглеждане на риба, идват от морето.

Цялото количество риба, използвано за производствтото на рибено брашно се добива от морето, което обезсмисля развъждането на риба с цел намаляване изчерпването на морето. За производството само на 1 килограм риба в развъдник са необходими невероятните 2-6 кг уловена в океаните риба! Още 25% от рибеното масло се използва за хранене на свине и от останалите 25%, най-голяма част се използва за храна за птици и малка част от процентите се употребява за производството на кожи и за капсули рибено масло. Обърнете внимание, че свинете и пилетата (които не се хранят с риба по природа) приемат два пъти повече риба от японците и над шест пъти повече от американците. И между 100 и 150 кг риба загива за производството на един литър рибено масло (600 кг от не толкова мазните риби!).

Изследване, сред вегетарианци, които не ядат риба, показва, че именно тези хора боледуват по-рядко от сърдечно-съдови заболявания, и съдовете им остават чисти до доста по-напреднала възраст! Освен това, нивата на дълговерижните омега-3 мастни киселини ЕРА и DHA в кръвта им са по-ниски, отколкото на тези, които ядат риба. Предполага се, че вегетарианците консумират омега-3 и омега-6 в много по-добри пропорции и че организмът има компенсаторни механизми, които все още не са напълно разбрани.

Това, което е ясно е, че хората не е необходимо да ядат риба, за да живеят здравословно и в напреднала възраст. Природозащитниците са ужасени от констатациите, че в моретата е останала толкова малко риба. За тези, които не ядат риба и все още имат съмнения дали това е здравословно: уверете се, че приемате достатъчно продукти на растителна основа, които съдържат алфа-линоленова киселина (ALA). За онези, които все още имат притеснения: на пазара се предлагат все повече продукти с омега-3, които съдържат най-чисти форми на EPA и DHA – това са тези, които се добиват от водорасли, от които и рибите добиват своята омега-4. Да пощадим рибата! (Дос Уинкъл - подводен фотограф, океанолог и автор на много книги за красотата на подводния свят и заплахите, на които той е подложен.)

Защо да ядем водорасли, а не риба?

Мазните риби са богати на омега-3 мастни киселини (особено на дълговерижните омега-3 мастни киселини) тъй, като те ядат риба, която яде риба, която се храни с риба, която яде ВОДОРАСЛИ. Рибата получава своята омега-3 основно от водорасли, които се преработват от различните риби по веригата, в резултат на което се получава дълговерижната омега-3 в рибата тон и другите мазни риби. При така изложените проблеми с рибата е по-добре да се добиват омега-3 мастни киселини надолу по хранителната верига – от водораслите. Например AquaSource водораслите съдържат мастни киселини.

Морското DHA масло се произвежда от дивото микроводорасло Ulkenia sp. чрез ферментация. В резултат на това се получава дълговержна омега-3 мастна киселина DHA, която е с по-висока концентрация, отколкото обикновено се намира в растенията.

Проучване, проведено през 2009 г. показва, че DHA от водораслите е толкова добра, колкото и от рибеното масло, но без страничните ефекти, свързани с рибеното масло.

Комплекс течно злато на АкваСорс представлява съчетание от омега- 3, 6, 7 и 9 мастни киселини, включително ALA, DHA и ЕРА от растителни източници. Той е много важен за тези, които не могат толкова добре да превръщат късоверижните омега-3 ALA в DHA и ЕРА.

Хората, за които е много важно да включат към диетата си повече ЕРА и DHA са: бременни и кърмещи жени; бебета и пеленачета; хора, подложени на голям стрес; атлети, които търсят здравословна за сърцето храна.

 

Подкрепете природата: Яжте водорасли, не риба; яжте мед, не захар!


За консултация, поръчка или здравен абонамент: 0895140540, pbarozova@gmail.com


Стани специален клиент - https://myaquasource.net/distributor/KAL17028  


Ако  се интересувате от бизнес-възможност с нашите прекрасни продукти:

https://myaquasource.net/distributor/opportunity/KAL17028